nedjelja, 1. rujna 2019.

Life in Britain

Učiteljica I. osnovne škole Bjelovar Helena Gustović Ljubić je u sklopu Erasmus+ KA1 projekta ”Let's VolunPeer!” sudjelovala na dvotjednom strukturiranom tečaju pod nazivom ”Life in Britain” u školi International House London u Londonu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Cilj tečaja bio je proširiti znanje učitelja o britanskoj kulturi te osposobiti za bolje razumijevanje života u Britaniji kroz moderan pristup poučavanja i teme kao što su obrazovni, pravosudni i politički sustav, obitelj, mediji, sportovi, hrana, kraljevska obitelj, glazba, itd.

1. dan
Prvi dan je započeo upoznavanjem. Grupa se sastojala od 9 učiteljica iz Kine, Rusije, Cipra, Poljske, Španjolske i Makaa. Raznoliku grupu je podučavao učitelj Andrea Borsato. Nakon upoznavanja i ice breaking aktivnosti uz razgovor je odrađen uvod u kojem su sudionici pokazali svoje znanje o Ujedinjenom Kraljevstvu i Londonu.
  


2. dan
U jutarnjim satima sudionici tečaja su imali priliku razgledati City of Westminster te čuti mnoge zanimljive priče vezane za taj dio grada od iskusnog lokalnog vodiča. U poslijepodnevnim satima učitelj Andrea je govorio o političkom sustavu te trenutnoj situaciji u Ujedinjenom Kraljevstvu vezanoj za Brexit. 



3. dan
Tema trećeg dana je bila razlika između američkog i britanskog engleskog jezika te klasni sustav u Ujedinjenom Kraljevstvu. Sudionici su dobili veliki broj zanimljivih ideja i sadržaja koje mogu koristiti za poučavanje na kreativan i učenicima pristupačan način u svojim razredima. 



4. dan
Četvrti dan je bio posvećen kraljevskoj obitelji. Nakon teorijskog dijela sudionici su dobili priliku gledati intervjue s nekoliko učitelja iz škole International House London te čuti njihove stavove o kraljevskoj obitelji. 
Nakon nastave škola je organizirala dodatno predavanje profesorice Kirsten Holt pod nazivom Use It or Lose It: how to activate professional development o profesionalnom razvoju. Učitelji su dobili velik broj korisnih savjeta kako koristiti novostečena znanja koja nažalost često vrlo brzo zaboravljamo i ne koristimo u radu. 




5. dan
Jutarnje sate učitelji su proveli u vođenoj turi po The Royal Court of Justice gdje su čuli puno o britanskom pravosudnom sustavu te su dobili priliku ući u sudnicu te biti promatrači tijekom nekoliko parnica. U poslijepodnevnim satima učiteljica Fiona Johnston je održala predavanje o britanskom obrazovnim sustavu, a učitelj Gartha Caddena je održao predavanje o ovlastima kraljice te važnosti pubova u životu Britanaca. 



6. dan
Šesti dan je počeo razgledavanjem dijela grada pod nazivom The City koji je financijsko središte grada. Tijekom razgledavanja učitelji su posjetili The Royal Exchange i Guildhall Art Gallery u čijem podrumu se nalaze ostaci rimskog amfiteatra koji je izgrađen u 1. stoljeću. Tema predavanja taj dan je bio britanski humor. Učitelj Andrea je sudionicima dao pregršt ideja te autentičnih materijala koje mogu koristiti u nastavi kako bi učenicima približili važnost humora u britanskoj kulturi i svakodnevnom životu. 



7. dan
Sedmi dan je počeo razgledavanjem modernog i zanimljivog kvarta pod nazivom Shoreditch koji se nalazi u istočnom dijelu grada. Turu je vodio grafiti umjetnik Jess koji se preselio iz Australije u London kako bi bilo bliže svom uzoru Banksyju. Banksey je inače jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih grafiti umjetnika na svijetu. Učitelji su imali priliku čuti i naučiti puno o toj vrsti moderne umjetnosti.
Na nastavi učitelj Andrea je sudionicima pokazao kako se  tema grafita može obraditi u razredu s različitim uzrastima učenika. Također je pokazao kako koristiti glazbu u nastavi kako bi nastavni proces bio zanimljiviji i dinamičniji. 



8. dan
Osmi dan je počeo s razgledavanjem kazališta The National Theatre koje se nalazi na South Banku i izgrađeno je 1976. Učitelji su osim dvorane Olivier Theatre dobili priliku zaviriti i u radionice gdje se izrađuju scene, rekviziti te kostimi za predstave. U poslijepodnevnim satima sudionici su obrađivali temu arhitekture i medija te su dobili mnoštvo korisnih savjeta kako te teme uklopiti u svoj rad. 



9. dan
Deveti dan je bio posvećen Williamu Shakespeareu. U jutarnjim satima učitelji su dobili priliku razgledati Shakespeare's Globe te su dobili puno informacija o kazalištu i samom Shakespeareu i njegovim djelima. Taj dan se obrađivala tema britanske književnosti. Učitelji polaznici tečaja dobili su pregršt ideja za grupni rad na temu Williama Shakespearea i Oscara Wildea. U večernjim satima svi su učitelji zajedno pogledali predstavu As you like it u čuvenom kazalištu Shakespeare's Globe, što je bilo neprocjenjivo iskustvo. 



10. dan
Posljednji dan bio je posvećen filmovima i serijama britanske produkcije. Učitelji su dobili velik broj materijala i ideja koje mogu koristiti u nastavi. Na kraju dana su polaznicima podijeljeni certifikati. 



Učiteljica Helena Gustović Ljubić će sve naučeno koristiti u svom svakodnevnom radu , kao i u volonterskom klubu gdje će voditi sekciju All things British u sklopu koje će učenike od 5. do 8. razreda na zanimljiv i kreativan način poučavati o britanskoj kulturi. 





Nema komentara:

Objavi komentar