ponedjeljak, 16. prosinca 2019.
Treća radionica sekcije "Creative English"
Dana 16. 12. 2019. održana je treća radionica u sklopu sekcije Creative English, koju vodi učiteljica Martina. Tema radionice je bila „Christmas“. Prvo smo čitali priču „When Santa got Stuck up the Chimney“ o Djedu Mrazu koji je zapeo u dimnjaku prilikom dijeljenja darova djeci, zatim smo slušali istoimenu pjesmu, nakon čega su učenici od rola toaletnog papira izrađivali dimnjak u kojem je zapeo Djed Mraz.
četvrtak, 12. prosinca 2019.
Predstavljam se
U utorak 10.12.2019. održana je prva radionica "Predstavljam se", unutar sekcije "Volontiraj i prezentiraj" koju vodi učiteljica Nataša Ljubić Klemše. Učenici su spoznali važnost govora tijela u predstavljanju. U međusobnom predstavljanju prepoznavali su odlike dobroga predstavljanja.
četvrtak, 5. prosinca 2019.
Volontiranje na Međunarodni dan volontera
Opća skupština Ujedinjenih naroda, 1985. godine, proglasila je 5. prosinca Međunarodnim danom volontera. Cilj obilježavanja toga dana je isticanje svih aktivnosti volontera na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Učenici naše škole i ovog su puta pokazali da su dobri i vrijedni prijatelji koji su spremni pomoći onima kojima je pomoć potrebna. Danas, 5. prosinca 2019., na Međunarodni dan volontera, 18 učenika petih, šestih i osmih razreda, sudjelovalo je na radionici "Need Help?/Trebaš li pomoć?"
Učenici volonteri: Tina, Erik i Luka pomagali su svojim prijateljima u pisanju domaćih zadaća i projekata iz engleskog jezika.
Učenice šestog razreda istraživale su Božićne običaje i izrađivale Kahoot kviz za potrebe eTwinning projekta "Let's Get Connected", a učenice osmog razreda pretraživale su web i samostalno osmišljavale tijek eTwinning projekta "Inspiring Women".
Raznolike teme, odlična atmosfera i opušteno učenje omogućile su nam da kvalitetno provedemo svoje slobodno vrijeme te ga iskoristimo za dobrobit drugih i za svoj osobni rast.
Dragi volonteri, sretan vam naš dan!
utorak, 3. prosinca 2019.
Volonterski klub "Volontiraj u Prvoj" nastavlja s radionicama u prosincu
Dana 15.11.2019. održana je druga radionica u sklopu sekcije All things British, koju vodi učiteljica Helena. Tema radionice je bila „Tradicionalna britanska hrana“. Učenici su učili i istraživali sastojke Haggisa, različitih pita, Fish & Chipsa, Full English Breakfasta i još mnogobrojnih jela. Na kraju su odigrali Kahoot kviz kojim su provjerili svoje znanje o ovoj temi.
Dana 3. 12. 2019. održana je druga radionica u sklopu sekcije Creative English, koju vodi učiteljica Martina. Tema radionice je bila „Thanksgiving Day poetry, arts and crafts“. Učenici su se najprije upoznali s poviješću Dana zahvalnosti, nakon čega su čitali poeziju vezanu uz tu temu. Nakon razgovora o zahvalnosti, izrađivali su puricu od papira na kojoj su naveli stvari na kojima su zahvalni u svojim životima.
Raspored radionica za prosinac:
5.12. četvrtak, u 13.20 sati - učiteljica Petra vodi radionicu "Need Help?" (tema: vršnjačka pomoć u učenju uz pomoć IKT-a)
10.12. utorak, u 13.00 sati - učiteljica Nataša vodi radionicu „Volontiraj i prezentiraj“ (tema: Predstavljam se)
16.12. ponedjeljak, u 15.30 sati - učiteljica Martina vodi radionicu „Creative English“ (tema Christmas)
18.12. srijeda, u 15 sati - učiteljica Helena vodi radionicu „All Things British“ (tema: Pub quiz)
Dođite, očekujemo vas!
petak, 15. studenoga 2019.
Tradicionalna britanska hrana
U četvrtak 15. studenog 2019. održana je druga radionica unutar sekcije All things British. Tema radionice je bila tradicionalna britanska hrana. Učenici su učili i istraživali sastojke Haggisa, različitih pita, Fish & Chipsa, Full-English i još mnogobrojnih jela. Na kraju smo odigrali Kahoot! kviz.
ponedjeljak, 11. studenoga 2019.
Raspored radionica za studeni u sklopu volonterskog kluba "Volontiraj u Prvoj"
Raspored radionica za studeni:
14.11. četvrtak, u 15 sati - učiteljica Helena vodi radionicu "British food"
19.11. utorak, u 13.30 sati - učiteljica Nataša vodi radionicu "Predstavljam se"
21.11. četvrtak, u 13.20 sati - učiteljica Petra vodi radionicu vršnjačke pomoći u učenju
26.11. utorak, u 15 sati - učiteljica Martina vodi radionicu "Thanksgiving poetry, arts and crafts"
Dođite, očekujemo vas!
srijeda, 30. listopada 2019.
All things British
Dana 29.10.2019. održana je prva radionica u sklopu sekcije All things British. Dvadesetak učenika četvrtih, petih, šestih i sedmih razreda sudjelovali su na radionici s temom The UK. Cilj radionice je bio istražiti opće činjenice o zemljama Ujedinjenog Kraljevstva. Tijekom radionice učenici su bili podijeljeni u četiri skupine. Svaka skupina je dobila jednu zemalja.Nakon što su pronašli podatke, izradili su poster koristeći web alat PosterMyWall.
Hvala svima koji su sudjelovali. Vidimo se opet za mjesec dana!
utorak, 15. listopada 2019.
Projekt Let's VolunPeer predstavljen u okviru Erasmus+ dana u I. osnovnoj školi Bjelovar
Erasmus Days ili Dani Erasmusa godišnja su proslava Erasmus+, najvećeg programa Europske unije namijenjenog obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu namijenjena obilježavanju važnosti i proslavi dobrobiti programa. Ove godine su se obilježavali od 10. do 12. listopada.
S obzirom na bogato iskustvo provođenja Erasmus+ programa u ovu proslavu se uključila I. osnovna škola Bjelovar i njezin školski Erasmus+ tim. Organiziran je Erasmus+ dan na kojemu su sudjelovali učenici sudionici Erasmus+ projekata, njihovi roditelji, učitelji, nastavnici, stručni suradnici iz Bjelovarsko-bilogorske županije, osnovnih i srednjih škola, ali i škole iz grada Zagreba. Na taj je način naš školski Erasmus+ dan postao međužupanijski.
Cjelokupni je događaj bio namijenjen odgojiteljima, učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima te ravnateljima osnovnih i srednjih škola te dječjih vrtića zainteresiranih za provođenje Erasmus+ programa.
U uvodnom predavanju naziva “Erasmus+ projekti - prozor u svijet” Erasmus+ ambasadorica Danijela Takač, prof. održala je interaktivno predavanje o Erasmus+ projektima na kojemu je, oko pedeset prisutnih odgojno - obrazovnih djelatnika moglo saznati kako osmisliti, napisati, provesti, evaluirati i diseminirati Erasmus+ KA1 i KA2 projekt.
U drugom dijelu programa održan je Teach Meet pod nazivom “Svi naši Erasmus+ projekti”. TeachMeet u Hrvatskoj je novi način prezentiranja i diseminiranja projektnih rezultata. Na našem prvom TeachMeetu održanom u našoj školi, gradu i županiji i ujedno prvom TeachMeetu Live, sudjelovalo je devet učiteljica, učitelja i nastavnica koji su predstavili svoje uspješno provedene Erasmus+ projekte.
Sudionici TeachMeet-a i predstavljeni projekti:
Daniela Nejašmić, IV. osnovna škola Bjelovar: Erasmus+ KA1 projekt “Bolja škola za bolju budućnost”
Andrea Tukša, II. osnovna škola Bjelovar: Erasmus+ KA1 projekt “Linkom do kvalitete”
Danijela Šajtar, OŠ Čazma: Erasmus+ KA1 projekt “Izvan zidova učionice”
Jasmina Damjanović, Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar: Erasmus+ KA2 projekt “The 4S - Study, Support, Share, Succeed”
Ana Špoljar, Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar: Erasmus+ KA1 projekt “Znanje je moć!”
Đurđa Valinčić, Obrtnička škola Bjelovar: Erasmus+ KA1 projekt “Korak prema suvremenoj školi”
Martina Supančić, I. osnovna škola Bjelovar: Erasmus+ KA1 projekt “Let's VolunPeer!”
Helena Gustović Ljubić, I. osnovna škola Bjelovar: Erasmus+ KA2 projekt “Bits and Pieces of Culture”
Tihomir Razum, Osnovna škola Pantovčak: Erasmus+
KA2 projekt “Sustainability - everyone's responsibility"
“Kako smo rasli uz Erasmus+” naziv je održanog okruglog stola na kojemu su sudjelovali učenici naše škole, sada već bivši, ali neposredni sudionici naših Erasmus+ projekata, njihovi roditelji i učiteljice koje su s učenicima realizirale ili realiziraju Erasmus+ projekte.
Okrugli stol je moderirala mr. Nataša Ljubić Klemše, iskusna voditeljica i koordinatorica Erasmus+ projekata i eTwinning ambasadorica koja je u svakom od predstavljenih projekata otkrivala eTwinning kao osnovu i početak međunarodne projektne suradnje. Učenici Marta Pocrnčić, Nikola Mamić, Matija Štiglić i Nina Šignjar su podijelili svoja iskustva, osjećaje, želje i mišljenja o uključenosti u eTwinning projekte uz koje su rasli te Erasmus+ projekte u kojima su sudjelovali na međunarodnoj razmjeni.
Gđa Ivana Štiglić i gđa Mira Mamić, majke učenika Matije i Nikole, podijelile su svoja iskustva, strahove, situacije i preporuke sa sudionicima.
Učiteljice Martina Supančić, Petra Turković i Jelena Halgaš govorile su o svojim iskustvima sudjelovanja u Erasmus+ projektima.
Sudionici ovog Erasmus+ dana spoznali su dobrobiti programa Erasmus+ iz brojnih perspektiva: učenika koji su bili neposredni sudionici Erasmus+ projekata, njihovih roditelja, učiteljica i učitelja koji provode međunarodne programe te kolegica i kolege koji su nazočili ovom događanju, a koji su prisustvovanjem iskazali prihvaćanje, znatiželju i interes za novim međunarodnim projektima.
četvrtak, 3. listopada 2019.
Prva radionica sekcije "Creative English"
Niz radionica u sklopu volonterskog kluba „Volontiraj u Prvoj“ nastavlja se radionicom unutar sekcije „Creative English“ učiteljice Martine Supančić s temom „Let's Explore Space“ na kojoj je dvadesetak učenika nižih razreda imalo priliku čitati istoimenu slikovnicu autorice Ally Stahl. Nakon čitanja slikovnice razgovarali smo o svemiru i planetima u Sunčevom sustavu, nakon čega su učenici u skupinama izrađivali Sunčev sustav istovremeno učeći nazive planeta na engleskom jeziku.
subota, 28. rujna 2019.
Prva radionica sekcije "Need Help?"/"Trebaš li pomoć?"
U četvrtak, 26.rujna 2019., radom sekcije „Need Help“ („Trebaš li pomoć“) započeo je rad volonterskog kluba I. osnovne škole Bjelovar.
Na početku sata,
učiteljica Petra Turković učenicima je objasnila što je točno volontiranje te
ih potaknula da se prisjete kada su zadnji put uradili nešto za dobrobit dugoga
ne očekujući ništa zauzvrat.
Učenici su osvijestili činjenicu da je svatko od njih
dobar u nečemu i da može pomoći drugima na mnogo načina, ispunili su online
anketu o volontiranju i pomoću web alata Mentimeter istaknuli riječi koje
povezuju s volontiranjem.
Središnji dio sata bio je posvećen pomaganju volontera i učenju engleskog jezika, matematike, geografije te pisanju domaćih zadaća iz raznih predmeta. Učenici koji su pomoć tražili, dobili su je i pritom se zabavili u opuštenoj i poticajnoj atmosferi.
Na kraju sata, učenici su kreirali poster o volontiranju u našoj školi pomoću web alata Poster My Wall.
Učiteljica, voditeljica sekcije „Need Help“ (Trebaš li pomoć“) zahvaljuje svim sudionicima ove radionice:
Nika, Leona, Marino, Lucija, Mateo, Martin, Tina, Nikola, Magdalena, Klara, Jan, Vera, hvala vam od srca na nesebičnoj pomoći, trudu i zalaganju!
srijeda, 25. rujna 2019.
ponedjeljak, 16. rujna 2019.
Volonterski klub "Volontiraj u Prvoj" počinje s radom!
Dragi učenici!
U rujnu s radom počinje naš volonterski klub „Volontiraj u Prvoj“ u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „Let's VolunPeer!“.
Klub će se sastojati od četiri sekcije:
Sekcija „Need Help?“
- voditeljica učiteljica Petra Turković
- možete dobiti pomoć u učenju od starijih vršnjaka na zabavan način uz korištenje IKT-a
Sekcija „Creative English“
- voditeljica učiteljica Martina Supančić
- možete učiti o najpoznatijim britanskim dječjim piscima i knjigama te uređivati školski e – časopis
Sekcija „All Things British“
- voditeljica učiteljica Helena Gustović Ljubić
- možete učiti o britanskoj kulturi (glazba, sport, kraljevska obitelj, hrana, filmovi...)
Sekcija „Volontiraj i prezentiraj“
- voditeljica učiteljica Nataša Ljubić Klemše
- možete učiti kako napraviti i održati kvalitetnu prezentaciju, kako savladati strah od javnog nastupa
Kada?
U popodnevnim satima, svaka sekcija jednom tjedno (4 radionice mjesečno).
Gdje?
U I. osnovnoj školi Bjelovar.
Zašto?
Kako biste korisno i zabavno proveli slobodno vrijeme i naučili nešto novo.
Kako?
Upišite se na listu radionice kojoj želite prisustvovati (možete mijenjati radionice, ne morate svaki put dolaziti kod iste učiteljice na istu sekciju).
Pridružite nam se, očekujemo vas!
nedjelja, 1. rujna 2019.
Life in Britain
Učiteljica I. osnovne škole Bjelovar Helena Gustović Ljubić je u sklopu Erasmus+ KA1 projekta ”Let's VolunPeer!” sudjelovala na dvotjednom strukturiranom tečaju pod nazivom ”Life in Britain” u školi International House London u Londonu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Cilj tečaja bio je proširiti znanje učitelja o britanskoj kulturi te osposobiti za bolje razumijevanje života u Britaniji kroz moderan pristup poučavanja i teme kao što su obrazovni, pravosudni i politički sustav, obitelj, mediji, sportovi, hrana, kraljevska obitelj, glazba, itd.
1. dan
Prvi dan je započeo upoznavanjem. Grupa se sastojala od 9 učiteljica iz Kine, Rusije, Cipra, Poljske, Španjolske i Makaa. Raznoliku grupu je podučavao učitelj Andrea Borsato. Nakon upoznavanja i ice breaking aktivnosti uz razgovor je odrađen uvod u kojem su sudionici pokazali svoje znanje o Ujedinjenom Kraljevstvu i Londonu.
2. dan
U jutarnjim satima sudionici tečaja su imali priliku razgledati City of Westminster te čuti mnoge zanimljive priče vezane za taj dio grada od iskusnog lokalnog vodiča. U poslijepodnevnim satima učitelj Andrea je govorio o političkom sustavu te trenutnoj situaciji u Ujedinjenom Kraljevstvu vezanoj za Brexit.
3. dan
Tema trećeg dana je bila razlika između američkog i britanskog engleskog jezika te klasni sustav u Ujedinjenom Kraljevstvu. Sudionici su dobili veliki broj zanimljivih ideja i sadržaja koje mogu koristiti za poučavanje na kreativan i učenicima pristupačan način u svojim razredima.
4. dan
Četvrti dan je bio posvećen kraljevskoj obitelji. Nakon teorijskog dijela sudionici su dobili priliku gledati intervjue s nekoliko učitelja iz škole International House London te čuti njihove stavove o kraljevskoj obitelji.
Nakon nastave škola je organizirala dodatno predavanje profesorice Kirsten Holt pod nazivom Use It or Lose It: how to activate professional development o profesionalnom razvoju. Učitelji su dobili velik broj korisnih savjeta kako koristiti novostečena znanja koja nažalost često vrlo brzo zaboravljamo i ne koristimo u radu.
5. dan
Jutarnje sate učitelji su proveli u vođenoj turi po The Royal Court of Justice gdje su čuli puno o britanskom pravosudnom sustavu te su dobili priliku ući u sudnicu te biti promatrači tijekom nekoliko parnica. U poslijepodnevnim satima učiteljica Fiona Johnston je održala predavanje o britanskom obrazovnim sustavu, a učitelj Gartha Caddena je održao predavanje o ovlastima kraljice te važnosti pubova u životu Britanaca.
6. dan
Šesti dan je počeo razgledavanjem dijela grada pod nazivom The City koji je financijsko središte grada. Tijekom razgledavanja učitelji su posjetili The Royal Exchange i Guildhall Art Gallery u čijem podrumu se nalaze ostaci rimskog amfiteatra koji je izgrađen u 1. stoljeću. Tema predavanja taj dan je bio britanski humor. Učitelj Andrea je sudionicima dao pregršt ideja te autentičnih materijala koje mogu koristiti u nastavi kako bi učenicima približili važnost humora u britanskoj kulturi i svakodnevnom životu.
7. dan
Sedmi dan je počeo razgledavanjem modernog i zanimljivog kvarta pod nazivom Shoreditch koji se nalazi u istočnom dijelu grada. Turu je vodio grafiti umjetnik Jess koji se preselio iz Australije u London kako bi bilo bliže svom uzoru Banksyju. Banksey je inače jedan od najpoznatijih i najutjecajnijih grafiti umjetnika na svijetu. Učitelji su imali priliku čuti i naučiti puno o toj vrsti moderne umjetnosti.
Na nastavi učitelj Andrea je sudionicima pokazao kako se tema grafita može obraditi u razredu s različitim uzrastima učenika. Također je pokazao kako koristiti glazbu u nastavi kako bi nastavni proces bio zanimljiviji i dinamičniji.
8. dan
Osmi dan je počeo s razgledavanjem kazališta The National Theatre koje se nalazi na South Banku i izgrađeno je 1976. Učitelji su osim dvorane Olivier Theatre dobili priliku zaviriti i u radionice gdje se izrađuju scene, rekviziti te kostimi za predstave. U poslijepodnevnim satima sudionici su obrađivali temu arhitekture i medija te su dobili mnoštvo korisnih savjeta kako te teme uklopiti u svoj rad.
9. dan
Deveti dan je bio posvećen Williamu Shakespeareu. U jutarnjim satima učitelji su dobili priliku razgledati Shakespeare's Globe te su dobili puno informacija o kazalištu i samom Shakespeareu i njegovim djelima. Taj dan se obrađivala tema britanske književnosti. Učitelji polaznici tečaja dobili su pregršt ideja za grupni rad na temu Williama Shakespearea i Oscara Wildea. U večernjim satima svi su učitelji zajedno pogledali predstavu As you like it u čuvenom kazalištu Shakespeare's Globe, što je bilo neprocjenjivo iskustvo.
10. dan
Posljednji dan bio je posvećen filmovima i serijama britanske produkcije. Učitelji su dobili velik broj materijala i ideja koje mogu koristiti u nastavi. Na kraju dana su polaznicima podijeljeni certifikati.
Učiteljica Helena Gustović Ljubić će sve naučeno koristiti u svom svakodnevnom radu , kao i u volonterskom klubu gdje će voditi sekciju All things British u sklopu koje će učenike od 5. do 8. razreda na zanimljiv i kreativan način poučavati o britanskoj kulturi.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)